netholiday.pl

Portal turystyczny

Rekreacja

Wakacje bez paszportu. Gdzie pojechać?

Nie trzeba nikogo przekonywać, że spontaniczne wyjazdy za granicę to doskonały sposób na przeżycie przygody. Fakt przynależności Polski do strefy Schengen sprawia, że do większości pobliskich krajów można wjechać jedynie z dowodem osobistym. Sytuacja jednak bardziej się komplikuje, gdy znajdzie się atrakcyjną ofertę wyjazdu do kraju poza wspomnianą strefą.

Wyjątkowe wakacje bez paszportu

Oferta biura podróży typu last minute, czy też wyjątkowo tani lot znaleziony za pomocą wyszukiwarki lotów sprawia, że każdy mający odrobinę wolnego czasu chciałby wykorzystać nadarzające się okazje. Szczególnie, że do wielu krajów na świecie nie ma wiz lub można je wyrobić na granicy. Nie jest to jednak możliwe, gdy nie ma się wyrobionego paszportu! Nie ma też możliwości jego wyrobienia w ciągu kilku dni. Jakie jest jedyne wyjście z tej sytuacji?

W takiej sytuacji pozostaje tylko zastanowić się, nad krajami, które pozwalają Polakom na wakacje bez paszportu gdzie można pojechać, gdy w kieszeni znajduje się jedynie dowód osobisty? Oczywiście najprostszą odpowiedzią jest obszar Unii Europejskiej oraz dodatkowo Norwegii, Islandii, Szwajcarii Monako, Watykanu, Andory oraz Liechtensteinu, który pozwala wszystkim obywatelom Unii Europejskiej na wjazd bez paszportu. A jak wygląda sytuacja w innych krajach?

Wakacje bez paszportu – gdzie pojechać?

Wbrew pozorom lista krajów, które pozwalają na wjazd obywatelom Polski bez paszportu jest dłuższa niż może się początkowo wydawać. Nie uwzględniając strefy Schengen w pierwszej kolejności warto wspomnieć o Gruzji! Ten niewielki, ale niesamowicie bogaty pod względem kulturowym i przyrodniczym kraj jest doskonałym miejscem na spędzenie wakacji bez paszportu. Ten niewielki kraj zapewni ogromną ilość emocji zarówno tym, którzy poszukują wyjątkowych wrażeń w trakcie pokonywania górskich szlaków, jak i tym, którzy marzą jedynie o odpoczynku na piaszczystej plaży pod palmą.

Osoby, które poszukują w trakcie wakacji prawdziwych tropików, ale nie zdążyły wyrobić paszportu, również nie mają czym się martwić! Mogą one spędzić niepowtarzalne wakacje dzięki francuskim departamentem zamorskim. Mowa zarówno o tak wyjątkowych wyspie, jak Reunion, jak i o obszarach kontynentalnych w postaci, położonej w Ameryce Południowej, Gujany francuskiej. Należy jednak pamiętać, że nie mając paszportu i chcąc dostać się do tych krajów, należy skorzystać z lotów bezpośrednich, na które można często liczyć jedynie z obszaru Francji.

Bliska zagranica bez paszportu

Nie mający paszportu i nie chcąc wyjeżdżać do odległych krajów. można się zdecydować na kilka ciekawych obszarów położonych w Europie. Oczywiście omawiający miejsca, do których można wyjechać, nie można zapominać o położonych poza strefą Schengen krajach bałkańskich. Obecnie z samym dowodem osobistym można wjechać do cieszącej się ogromną popularnością Czarnogóry, czy też do szybko rozwijającej swoje zaplecze turystyczne Bośni i Hercegowiny. Oznacza to, że możliwości jest naprawdę sporo i brak paszportu nie powinien być powodem do narzekania.