netholiday.pl

Portal turystyczny

Turystyka

Bezpieczeństwo w podróży zasady

Każdego dnia odbywamy mniejsze lub większe podróże. Jednak czy będzie to zwykła droga do pracy, czy wakacyjna wycieczka, zawsze musimy pamiętać, że najważniejsze będzie bezpieczne dotarcie do celu.

Środki bezpieczeństwa

Środki bezpieczeństwa objawiają się w różnych aspektach podróży. Już od najmłodszych lat jesteśmy uczeni noszenia odblasków, które pozwalają kierowcom, dostrzec nas nocą lub podczas kapryśnej pogody, rozglądania się na przejściach dla pieszych, czy zapinania pasów bezpieczeństwa. Przepisy ruchu drogowego precyzyjnie odnoszą się do wszelkich sytuacji, które mogą wystąpić na drodze, dlatego też obowiązani jesteśmy ich przestrzegać w trosce o bezpieczeństwo nasze i innych. Jedną z najważniejszych i niestety często lekceważonych jest zasada pierwszeństwa na skrzyżowaniach równorzędnych czy nierespektowanie znaku stop. Chwila nieuwagi czasem niesie za sobą mnóstwo przykrych konsekwencji, dlatego wszyscy powinni mieć to na uwadze.

Wybór środka transportu

To, co dotyczy nas w życiu codziennym nie zawsze sprawdza się, gdy planowane są bardziej egzotyczne wyprawy. Jednak czy będziemy przemieszczać się pociągiem, samolotem, promem czy jakimkolwiek innym środkiem lokomocji, najważniejsze jest stosować się do zaleceń i instrukcji. W razie jakichkolwiek wątpliwości czy komplikacji zawsze można liczyć na pomoc ze strony obsługi. Wszelkie zastrzeżenia i problemy powinno się niezwłocznie zgłaszać, aby mogli w porę zareagować. Kolejnym ważnym, niestety często pomijanym aspektem, jest znajomość przepisów i obyczajów kulturowych czy religijnych miejsc, do których się udajemy.

Respektowanie zasad

Należy pamiętać o respektowaniu zasad panujących w danych krajach, niekoniecznie dlatego, że jesteśmy tam gośćmi, ale przede wszystkim dla naszego bezpieczeństwa. Dobrym przykładem będzie, chociażby ruch lewostronny w Wielkiej Brytanii. Koniecznie musimy o tym pamiętać, zwłaszcza gdy wybieramy się tam autem. O ile w państwach zbliżonych do naszego kulturowo musimy zwrócić uwagę głównie na takie techniczne sprawy, o tyle przykładowo na Bliskim Wschodzie, powinniśmy być zaznajomieni z miejscowym savoir vivre. Miejscowi dużą uwagę przykładają do ubioru kobiet, aby jednak nie wdawać się w szczegóły, idźmy w imię zasady „im mniej pokazane, tym lepiej”. Bardzo ważne są też drobne, potoczne gesty, chociażby takie jak kciuk uniesiony w górę. W naszej kulturze oznacza to coś pozytywnego, czy po prostu znane na całym świecie ok, niestety tam jest to bardzo obraźliwe i wręcz wulgarne. Aby oszczędzić sobie nieprzyjemności związanych z niedomówieniami, poświęćmy chwilę na przeczytanie przewodnika turystycznego czy informacji w internecie.

Nieszczęśliwe wypadki

Zawsze jednak warto brać poprawkę na to, że bez względu na to, jak bardzo byśmy byli ostrożni to zdarzają się sytuacje niezależne od nas. Nieszczęśliwe wypadki zazwyczaj są zmorą wycieczek szkolnych. Skręcona kostka czy złamana ręka są następstwami najczęściej nieuwagi lub wygłupów. Właśnie dlatego dobrze jest zainwestować te przysłowiowe parę groszy więcej i wykupić polisę. Wiadomo, że nie zawsze się ona przydaje, ale na zdrowiu nie powinno się oszczędzać.
Jak widać bezpieczeństwo w podróży ma wiele wymiarów i każdy z nich jest jednakowo ważny. Niezależnie od sytuacji musimy się kierować zdrowym rozsądkiem oraz dobrem naszym i otaczających nas osób.