Strona główna
Sport
Tutaj jesteś

Ścianka wspinaczkowa – porady dla początkujących

28 listopada 2020


W ostatnich latach ścianka wspinaczkowa to coraz bardziej popularna forma aktywności fizycznej. Kojarzy się z siłą, wytrwałością i okazuje się, że wcale nie wymaga od początkującego wyrzeźbionych mięśni rąk. O czym warto pamiętać, wybierając się na sztuczną ścianę z przykręconymi do niej chwytami? Poniżej znajdziecie kilka cennych wskazówek dla początkujących.

Wygodne obuwie to podstawa!

Wbrew pozorom pokonywanie ścianki wspinaczkowej odbywa się głównie za pomocą nóg (a nie rąk, jak wydaje się większości osób niezwiązanych z tym sportem). To dlatego tak istotne jest założenie wygodnego obuwia, którego podeszwy nie będą ślizgały się po wypustkach konstrukcji. W innym wypadku nabierzecie złych nawyków, które później ciężko będzie wyeliminować.

Nie musicie od razu wyposażać się w buty wspinaczkowe, najpierw powinniście w ogóle przekonać się, czy ta forma ruchu wam odpowiada. Na pierwszą wizytę zabierzcie więc płaskie obuwie, najlepiej trampki. Gdy w sercu poczujecie, że właśnie tak macie ochotę spędzać swój wolny czas, możecie zainwestować w profesjonalne obuwie do wspinaczki.

Innym rozwiązaniem podczas pierwszego wejścia do obiektu jest wypożyczenie butów do wspinaczki.

Niezbędna asekuracja

Najlepszą metodą nauki wspinania się na ściance, jest wybranie się tam z kolegą lub koleżanką, którzy mają już doświadczenie. Jeśli nie macie wśród znajomych zapaleńców pokonywania stromych konstrukcji, każdego debiutanta czeka krótkie szkolenie, które nie powinno zająć więcej niż 45 minut.

Początkujący rozpoczynają swoją przygodę ze wspinaniem na tzw. wędkę. Osoba asekurująca stoi na dole i manewruje liną przymocowaną do uprzęży wspinacza. Gdy osoba wspinająca się jest już na samej górze, koniecznie musi dać sygnał asekurantowi, aby ten odpowiednio poluzował linę. Wtedy można wolno opadać na dół, odbijając się nogami od ścianki.

Cały potrzebny sprzęt można wypożyczyć w każdym obiekcie sportowym, w którym znajduje się ścianka. Płaci się za to niewielką kwotę. I tak jak w przypadku butów, jeśli wspinanie się skradnie wasze serca, możecie pomyśleć o zakupie własnego sprzętu.

Niezwykle przydatny woreczek

Intryguje was woreczek przewieszony przez ramię u wspinających się? To nic innego jak materiałowy pojemniczek na magnezję. Ta proszkowana, biała substancja usuwa pot z dłoni, skutecznie zapobiegając ich ślizganiu się na chwytach. Zwiększa się komfort wspinania, a umieszczenie proszku w worku, który ma się przez cały czas przy sobie, umożliwia sięganie do niego w każdym możliwym momencie.

Porady związane z bezpieczeństwem

Jak w każdym miejscu, gdzie możliwy jest wypadek i uszczerbek na zdrowiu, należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.
Aby nikomu nic się nie stało i przyjemnością stała się ścianka wspinaczkowa porady należy wziąć na poważnie:

– przed rozpoczęciem wspinaczki sprawdźcie sprzęt dwukrotnie – stan liny, więzów, zapięcia itp.);
każde uszkodzenia chwytów zgłaszajcie personelowi;
– nie wspinajcie się bez liny;
– na ściance nigdy nie jesteście sami, rozglądaj się dookoła i wspinajcie się rozważnie;
– nie stójcie na miejscu możliwego upadku wspinacza.

Z czego słynie Chorwacja

Redakcja netholiday.pl

Miłośnicy survivalu, podróży i przygód! Poznaj nasze najciekawsze miejsca na urlop, przydatne porady dla turystów i daj zarazić się pasją do odkrywania świata!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Gdzie na narty z dziećmi
najlepsze buty do biegania

Letni sport na wakacjach

17 grudnia 2020

Jesteś zainteresowany reklamą?