netholiday.pl

Portal turystyczny

strefa bezcłowa
Porady

Strefa bezcłowa i sklep bezcłowy – czym są?

Strefa bezcłowa najprościej rzecz mówiąc to nic innego jak strefa wolnocłowa. Strefa bezcłowa jak powszechnie wiadomo znajduje się na każdym lotnisku obsługującym loty międzynarodowe. Mowa tutaj oczywiście o przestrzeni, w której po przejściu odprawy można zrobić zakupy. Sklep bezcłowy oferuje wiele różnych przedmiotów. Największym zainteresowaniem cieszą się perfumy, ubrania, alkohole, biżuteria i różnego typu pamiątki.

Jakie ceny oferuje sklep bezcłowy?

Ceny w sklepach bezcłowych są zazwyczaj niższe niż w zwykłych sklepach. W dużej mierze wynika to z tego, że na sprzedawane towary nie są nakładane lokalne podatki od produktów importowanych. Sklep bezcłowy nie musi również do sprzedawanych towarów doliczać podatku VAT, który obowiązuje w całej Unii Europejskiej. Pamiętać należy jednak o tym, że niższe ceny dotyczą wyłącznie osób, które podróżują na określonych trasach. Jeżeli podróżujemy jedynie w granicach UE to wówczas doliczane jest cło, które podnosi ceny. Na najniższe kwoty mogą liczyć podróżni, którzy lecą z albo do krajów spoza Unii Europejskiej. Dla wielu podróżnych sklep bezcłowy może okazać się szansą na niezły zarobek. Wiele osób dokonuje zakupu w strefie bezcłowej nie tylko z powodu atrakcyjnej ceny, ale również z racji tego, że są tam dostępne produkty, których próżno szukać w lokalnych sklepach.

Co można kupić w strefie bezcłowej?

Aby dokonać zakupu w sklepie bezcłowym niezbędne jest pokazanie karty pokładowej. Przy dość odległych kierunkach od podanej ceny towarów odliczony zostanie podatek VAT. W sklepie bezcłowym można kupić przede wszystkim markowe produkty. Wynika to oczywiście z tego, że w wielu przypadkach mogą być one niższe nawet o 1/4 ceny, dlatego też cieszą się dużym zainteresowaniem. Pamiętać należy także o tym, że sklep bezcłowy może na sprzedawane produkty narzucić większą marżę. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że ceny mogą być większe niż w zwykłych sklepach. Każda strefa bezcłowa może mieć nieco inny system podatkowy, dlatego też ceny za poszczególne towary mogą się znacznie różnić.

Jak nie przepłacić?

Strefa bezcłowa umożliwi zakup różnorodnych produktów w bardzo atrakcyjnej cenie. Jak wspomniano powyżej niestety nie zawsze jest to normą. Aby dokonać udanego zakupu warto podane ceny dokładnie zweryfikować w wybranych sklepach internetowych. Z praktycznego punktu widzenia w strefach bezcłowych najbardziej opłaca się kupować różnego typu alkohole i artykuły tytoniowe. Wynika to oczywiście z tego, że to właśnie na te produkty nakładane są największe akcyzy. Strefa bezcłowa umożliwia zakupienie wymienionych produktów bez dodatkowej akcyzy.