Strona główna
Sport
Tutaj jesteś

Sprzęt do wspinaczki górskiej – jak wybrać?

1 listopada 2020


Chodzenie po górach to fantastyczna pasja, dająca wiele satysfakcji oraz radości. Często jednak dochodzi do takiej sytuacji, gdy samo podróżowanie po górach nie jest wystarczające i rodzi się potrzeba wejścia nieco wyżej. Tam, gdzie niezbędny będzie sprzęt do wspinaczki górskiej. Problem tylko w tym, że mało który początkujący wie, jak powinno się taki sprzęt wybierać i kompletować. Z czego zatem powinna składać się górska wyprawka umożliwiająca wpisanie?

Odpowiednia odzież

Jak każdy miłośnik gór wie, odzież podczas przemierzania kolejnych szklaków jest kluczowa. Nie inaczej jest, jeśli chodzi o chęć wspinania się na większe szczyty. W tym wypadku kluczowe jest nie tylko postawienie na tradycyjne w przypadku górskiej odzieży uniwersalne ubrania zapewniające odpowiedni komfort, ale też i zabezpieczenie termiczne, lecz również bezpieczeństwo. Co więcej, każdy strój do wspinaczki musi składać się z doskonale dobranych butów. Stanowić one będą postawę całego ciała, więc muszą zapewniać nieprzeciętną stabilność. Nie można również zapominać o tym, że strój powinien składać się także z rękawiczek, ponieważ w trakcie wspinaczki dłonie będą używane wcale nie mniej, niż nogi.

Kupujemy uprząż do wspinaczki

Wspomniane wcześniej elementy są jednak tylko i wyłącznie podstawą, o której wiedzieć powinien każdy, kto wychodzi w góry. Jeśli chce się podejść do tematu w nieco bardziej zaawansowany sposób, koniecznie trzeba wiedzieć, czym jest, a także jak kupić uprząż.
Uprząż do wspinaczki to swego rodzaju rusztowanie i kręgosłup dla wszystkich pozostałych elementów wyposażenia. Zapinana jest ona na całe ciało, więc zapewnia stabilne i bardzo bezpieczne trzymanie. Do czego właściwie służy? Do uprzęży wpinane są przede wszystkim wszystkie posiadane liny, karabińczyki oraz inne elementy wyposażenia używane do wspinaczki.
Kupując uprząż, trzeba bardzo dużą uwagę przyłożyć do tego, z jakiego jest ona wykonana materiału, a także czym konkretnie jest wyściełana. Często na rynku spotyka się tańsze modele, których jakość pod tym względem jest bardzo dyskusyjna. A jak wiadomo, podczas wspinaczki ostatnią rzeczą, jakiej się chce, to niewygodna i podrażniająca ciało uprząż.

Zabezpieczenie głowy

Podczas wspinaczki nie raz i nie dwa zostaniemy potraktowani spadającymi kamienia. Na ogół będą to niewielkie luźne kamyczki, które nie będą stanowiły praktycznie żadnego zagrożenia. Od czasu do czasu w naszym kierunku znacznie spadać jednak nieco większy kamień, który w zetknięciu z głową będzie stanowił ryzyko nabicia solidnego guza, a nawet spowodowania śmierci. Z tego też powodu niezwykle ważne jest posiadanie kasku, który ochroni przed takimi właśnie przygodami.

Magnezja

Na koniec podczas kompletowania elementów do wspinaczki warto pomyśleć również o nieco mniejszej rzeczy, która jednak jest wcale nie mniej istotną. Mowa oczywiście o magnezji, czyli specjalnym proszku, który nakładany na dłonie, znacznie zwiększa ich przyczepność. Jest to bardzo ważne, ponieważ podczas wspinaczki często dochodzi do pocenia się dłoni, a tym samym znacznego spadku ich przyczepności, co mogłoby stanowić duże ryzyko odpadnięcia od skały.

Z czego słynie Chorwacja

Redakcja netholiday.pl

Miłośnicy survivalu, podróży i przygód! Poznaj nasze najciekawsze miejsca na urlop, przydatne porady dla turystów i daj zarazić się pasją do odkrywania świata!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Gdzie na narty z dziećmi
najlepsze buty do biegania

Letni sport na wakacjach

17 grudnia 2020

Jesteś zainteresowany reklamą?