netholiday.pl

Portal turystyczny

Sport

Letni sport na wakacjach

Wakacje są uosobieniem odpoczynku. Samo słowo przywołuje na myśl beztroski obraz słońca i fal rozbijających się o brzeg plaży.

Aktywny wypoczynek

Jednak, czy tak wyczekiwany przez cały rok urlop, musi oznaczać leżenie i opalanie się przez całe dwa tygodnie? Oczywiście, że nie! Ostatnio bardzo modnym, ale niekoniecznie nowym trendem, jest tak zwany aktywny wypoczynek. Udowodnione zostało, że aktywne spędzanie wolnego czasu jest zdecydowanie bardziej korzystne dla zdrowia niż bierny odpoczynek. Wszelkie aktywności fizyczne pozwalają nie tylko zachować dobrą kondycję i zdrowe ciało, ale również świetnie wpływają na samopoczucie.

Wpływ sportu na zdrowie

Uprawianie sportu pozytywnie wpływa na układ nerwowy, ponieważ podczas takich interakcji wytwarzane są niesamowite ilości endorfiny, czyli hormonu szczęścia. Wiadomo, że regularny wysiłek fizyczny to podstawa, ale często jest pomijany na rzecz innych codziennych spraw. Właśnie dlatego wakacje to idealny moment aby poświęcić się tego rodzaju rozrywce. Wachlarz wakacyjnych sportów jest szeroki, zmienia się jednak w zależności od lokalizacji. W górach najpopularniejsze są spacery, nordic walking, wspinaczka oraz kolarstwo górskie. Nad morzem zdecydowanie króluje surfing, wind surfing oraz kite-surfing czyli surfing z użyciem latawca. Powstaje wiele szkółek pływackich i otwartych kursów dla początkujących. Mniej odważni decydują się na siatkówkę plażową. Natomiast ci, którzy zdecydowali się zostać w miastach na czas wakacji najchętniej korzystają z basenów, udają się na wycieczki rowerowe, jeżdżą konno, na deskorolkach lub rolkach.

Obozy sportowe

Dużą popularnością cieszy się też jogging i oczywiście sporty zespołowe. Dobra pogoda sprzyja aktywnościom na świeżym powietrzu, dlatego boiska i korty tenisowe są wręcz przepełnione. Ruszają szkółki piłkarskie i lokalne rozgrywki. Dobrą alternatywą, zwłaszcza dla młodzieży są obozy sportowe. Nie ma nic lepszego niż spędzenie wakacji w gronie rówieśników, których łączy wspólna pasja. Najpopularniejsze są obozy jeździeckie i siatkarskie oraz sportów walki. Wojownicy karate, judo czy kickboxingu, którzy ciężko trenowali przez cały rok w zamkniętych salach i klubach w końcu mają przestrzeń, aby uspokoić myśli i ćwiczyć na łonie natury. Najbardziej żądni przygód wczasowicze postanawiają stawić czoła swoim największym lękom i spróbować sportów ekstremalnych. Skok ze spadochronem nad malowniczą pustynią czy narciarstwo alpejskie.

Sporty ekstremalne

Równie popularne są też skoki na bungee, wspinaczka wysokogórska, nurkowanie i loty na paralotni. Do tego jednak zazwyczaj potrzeba wcześniejszego przygotowania i z reguły są to jednorazowe epizody traktowane bardziej jako przygoda niż sport. Nie jest to jednak reguła, wiele osób wręcz przeciwnie, staje się entuzjastami sportów ekstremalnych i te z pozoru trudne i przyprawiające o dreszcze wyczyny, stają się ich życiowymi pasjami. Wiadomo, że każdy ma inne preferencje i upodobania oraz predyspozycje fizyczne. Nie wszyscy muszą być wyczynowcami, czasem wystarczy zwykły spacer po parku w słoneczny dzień, aby się rozruszać i dotlenić organizm. Warto jednak skusić się latem na jakąkolwiek aktywność fizyczną. Sport na wakacjach to zawsze mile widziany punkt dnia, a aktywny wypoczynek to sama radość.