netholiday.pl

Portal turystyczny

Turystyka

Pierwsza klasa, biznes klasa, klasa ekonomiczna – czym się różnią?

Tak samo, jak ma to miejsce w przypadku podróży autokarem, czy też pociągiem również w trakcie lotu samolotem pasażerowie mogą wybrać pomiędzy kilkoma różnymi klasami. Okazuje się, że nawet osoby, które regularnie podróżują samolotem, klasą ekonomiczną nie wiedzą na jaką obsługę mogą liczyć w innych klasach.

Klasa ekonomiczna

W pierwszej kolejności warto opowiedzieć na co można liczyć w klasie ekonomicznej. W głównej mierze jest to uzależnione od oferty przewoźnika. Całkiem innego poziomu usług można spodziewać się lecąc klasą ekonomiczną wietnamskich linii lotniczych VietJet, a innej w przypadku Qatar Airways. Niemniej jednak co do zasady będąc w klasie ekonomicznej należy wyjść z założenia, że jest to miejsce, które pozwala na dotarcie do wybranej destynacji bez zbędnych udogodnień.

W przypadku tego rodzaju klasy należy liczyć się z wąskimi siedzeniami oraz niewielkimi przerwami pomiędzy nimi. Z kolei takie kwestie jak dostęp do gniazda elektrycznego, do internatu, czy też rodzaj oferowanego jedzenia tak, jak zostało wspomniane na początku, w głównej mierze zależy od przewoźnika. Dodatkowo niektórzy z nich umożliwiają wykupienie tak zwanej klasy ekonomicznej Premium, która pozwala na uzyskanie szerszych siedzeń, większych odległości między poszczególnymi siedzeniami, czy też bardziej kompleksowej obsługi niż ta, która ma miejsce w zwykłej klasie ekonomicznej.

Klasa biznesowa

Biznes klasa w samolocie to kolejna klasa, którą oferuje większość przewoźników. W tym przypadku można liczyć na szerokie i komfortowe siedzenia, o szerokości dochodzącej nawet do 86 cm. Dodatkowo odległości pomiędzy poszczególnymi rzędami dochodzą nawet do dwóch metrów. Dodatkowo można liczyć na różnego rodzaju udogodnienia w postaci ciepłych posiłków serwowanych na prawdziwej, a nie plastikowej zastawie, czy też na swobodny dostęp do szybkiego Internetu. Ponadto pasażer klasy biznes ma zagwarantowaną dużą ilość uwagi ze strony personelu obsługującego oraz na maksymalny komfort podróży. Co jeszcze mogą zaoferować linie lotnicze?

Pierwsza klasa

Biznes klasa w samolocie to wbrew pozorom wciąż nie najwyższy luksus, jaki mogą zagwarantować linie lotnicze. Na znacznie wyższym poziomie stoi tzw. pierwsza klasa. Tego typu miejsca są zarezerwowane dla osób nie tylko mających wyjątkowo zasobne portfele, ale również nie żałują swoich pieniędzy na tego typu usługi. W przypadku pierwszej klasy należy raczej mówić o indywidualnym przedziale niż o szerokości siedziska! Oznacza to, że osoba podróżująca pierwszą klasą może liczyć na maksymalną prywatność połączoną z wyjątkowo komfortowym miejscem do siedzenia lub leżenia.

Dodatkowo, tak jak w przypadku klasy biznes pasażerowie mogą liczyć na kompleksową obsługę ze strony załogi samolotu. Niemniej jednak tak samo, jak w przypadku klasy ekonomicznej i biznesy klasy poziom oferowanych usług w pierwszej klasie może znacznie się różnić w zależności od linii lotniczych. Najjaskrawszym przykładem, który doskonale to obrazuje jest linia Emirates, która w niektórych samolotach w pierwszej klasie oferuje pełnowymiarowe łazienki wraz z ogrzewaniem podłogowym. Z kolei linia lotnicza Etihad ma w swojej ofercie prawdziwe apartament znajdujące się w samolocie! Składające się z trzech pokoi wraz z salonem i łazienką.