netholiday.pl

Portal turystyczny

Turystyka

Nie tylko Tatry, czyli szlaki turystyczne na Podhalu

Miejscowości położone u podnóża Tatr oraz ich okolice oferują turystom możliwość skorzystania z różnorodnych tras turystycznych. Znajdują się tu nie tylko ścieżki obejmujące tereny wysokogórskie, które są oblegane przez odwiedzających, ale także szlaki przedstawiające, na przykład dorobek architektoniczny i kulturę Podhala można zatem w miejscu tym zwiedzić góralskie chaty, kościoły czy muzea związane ze sławnymi osobami.

Atrakcje Podhala

Dzięki dobrze rozwiniętej bazie turystycznej, Podhale oferuje nie tylko możliwość spędzania czasu wolnego na pokonywaniu wysokogórskich tras, ale także wiele atrakcji znajdujących się u ich podnóży. Zarówno po polskiej stronie Tatr, jak i poza granicami kraju znajdują się jaskinie wydrążone w skałach. Wiele z nich zostało udostępnionych do zwiedzania. Turyści, przyjeżdżając na Podhale mogą zatem obejrzeć:

  • Jaskinię Hardą,
  • Smoczą Jamę,
  • Jaskinię Mroźną,
  • Jaskinię Dziura,
  • Jaskinię Miętusia,
  • Bańdzioch Kominiarski i wiele innych.

Oprócz tych niesamowitych form skalnych, na uwagę zasługują zabudowania podhalańskie z charakterystycznymi dla tego regionu zdobieniami i spadzistymi dachami. Jednym ze skarbów tego regionu jest Szlak Architektury Drewnianej. Trasa ta obejmuje budownictwo w stylu podhalańskim oraz zakopiańskim. Wśród unikatowych zabudowań znajdują się kościoły, cerkwie, domy mieszkalne czy karczmy zachowane w idealnym stanie do dziś. Szlak Architektury Drewnianej obejmuje również kilka skansenów, w których zatrzymał się czas. Zachowały się w nich kolorowe chaty góralskie, elementy rzeźbiarskie Podhala czy też budynki z kamiennymi podmurówkami.

Styl zabudowaniom nadał architekturze, między innymi Stanisław Witkiewicz, który wprowadził do zabudowań elementy secesyjne.

Podhale charakteryzuje się także bogatą siecią muzeów o różnych tematykach. Turyści chętnie odwiedzają miejsca związane ze sławnymi osobami, takimi jak Jan Paweł II, Kornel Makuszyński czy Władysław Hasior. Na uwagę zasługują również obiekty przedstawiające kulturę ludową górali oraz wspomniany wcześniej styl zakopiański.

Wypoczynek dla całej rodziny

Podhale jest miejscem, gdzie turyści przyjeżdżają chętnie ze względu na obecność wód termalnych i dobrze rozwiniętej sieci basenów i aquaparków. W ofertach ośrodków wypoczynkowych, takich jak, Borowy Dwór znajduje się wiele atrakcji, szczególnie dla przyjeżdżających tu rodzin z dziećmi. Zarówno najmłodsi, jak i starsi odwiedzający znajdą odpowiednią dla siebie rozrywkę. Miejsc do aktywnego wypoczynku nie brakuje. Poza sportami wodnymi, na Podhalu można uprawiać także piesze i rowerowe wycieczki na specjalnie wyznaczonych trasach lub skorzystać ze stoków narciarskich i poszaleć na śniegu.