netholiday.pl

Portal turystyczny

Turystyka

Najlżejsze walizki do samolotu na rynku

Obecnie ograniczenia w wadze bagażu są bardzo restrykcyjne i stosowane przez wszystkich przewoźników. Przepisy dokładnie określają wymiary rzeczy, które można zabrać ze sobą.

Waga walizki

Zasada jest taka, że im krótszy lot i niższa klasa, tym mniejszy musi być bagaż. Dlatego też tak wiele osób interesuje jakie są najlżejsze walizki do samolotu. Im mniejsza waga walizki tym teoretycznie lepiej, ponieważ więcej rzeczy można do niej spakować. Walizki podróżne dzielą się na miękkie oraz twarde.

Walizki miękkie

Walizki miękkie z reguły wykonane są z nylonu lub poliestru. Zdecydowanie lepszym materiałem jest nylon, ponieważ trudniej go zabrudzić. Jest on jednak droższy i dlatego też rzadziej stosowany. Miękkie walizki posiadają dużą elastyczność, ponieważ ich konstrukcja nie zawiera żadnych sztywnych elementów zewnętrznych. Są bardzo komfortowe, ponieważ można je schować nawet w schowku za głową. Ich kształt oraz specyfikacja pozwala na włożenie niewymiarowych rzeczy. Do czyszczenia tego typu walizek wystarczy szmatka nasączona wodą. Ich waga jest znacznie mniejsza od walizek twardych. Posiadają dużo kieszeni zewnętrznych, które mogą być wykorzystane jako dodatkowe miejsce na dokumenty. Miękkie walizki są niestety zdecydowanie bardziej podatne na uszkodzenia i łatwiej je zniszczyć. Nie należy w nich przewozić kruchych rzeczy, ponieważ ten typ walizek nie zapewnia odpowiedniego zabezpieczenia zawartości.

Produkcja walizek

Do produkcji twardych walizek używa się z reguły policarbonu lub polipropylenu. Te materiały mają znacznie większą odporność na uderzenia i zdecydowanie lepiej chronią zawartość walizki. Warto zauważyć, że walizki są do tego stopnia elastyczne, że nawet po upadku i zmianie kształtu wracają po chwili do swojej standardowej formy. Ich zaletą jest również waga, ponieważ zarówno polipropylen jak i poliwęglan są stosunkowo lekkimi materiałami. W ostatnich czasach popularne stały się walizki wykonane ze szklanego włókna. Są to obecnie najlżejsze walizki na rynku, które nie przekraczają nigdy trzech kilogramów. Twarde walizki wyglądają zdecydowanie bardziej oficjalnie od miękkich. Dla niektórych osób, którzy cenią sobie walory estetyczne może to mieć naprawdę duże znaczenie. Niestety w twardych walizkach rzadko można spotkać zewnętrzne kieszenie, dlatego dokumenty najlepiej trzymać w osobnym bagażu.

Stabilny stelaż

Dobra walizka powinna posiadać stabilny, ale jednocześnie lekki stelaż. Jest to jeden z głównych elementów konstrukcji, który odpowiada za komfort użytkowania. Ciekawym rozwiązaniem są walizki na kółkach, które ułatwiają poruszanie się po lotnisku. W celu wygodnego noszenia bagażu walizki coraz częściej wyposażane są w dwa dodatkowe uchwyty. Podpórki na spodzie walizek montowane są w celu zabezpieczenia bagażu przed kontaktem z podłożem i jego zabrudzeniem. Zamek błyskawiczny powinien posiadać dużą wytrzymałość, ponieważ jest to element, który najczęściej ulega uszkodzeniu. W niektórych modelach najlżejszych walizek zostały dodane przednie kieszenie. Kółka do walizek z reguły wykonane są z kauczuku.