netholiday.pl

Portal turystyczny

jet lag co to
Turystyka

Jet lag – co to jest?

Dzięki podróżowaniu samolotem można zaoszczędzić sporo cennego czasu. Pamiętać należy jednak o tym, że podróż tego typu w niektórych sytuacjach może niestety negatywnie odbić się na naszym zdrowiu. Problemy pojawiają się zwłaszcza wtedy, gdy bardzo szybko zmieni się strefę czasową. Niniejszy artykuł to doskonały wybór właśnie dla tych osób, które poszukują odpowiedzi na pytanie – jet lag co to?

Czym tak naprawdę jest jet lag?

Jet lag to nic innego jak zespół nagłej zmiany strefy czasowej. Stopień nasilenia objawów w dużej mierze uzależniony jest od tego, jak bardzo radykalną zmianę czasu przeszliśmy. Warto wspomnieć także o tym, że objawy są kwestią indywidualną. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że u jednych mogą być one silniejsze, a u drugich praktycznie niezauważalne. Osoby, które dokładnie chcą dowiedzieć się jet lag co to i jak sobie z nim poradzić powinny odwiedzić blogi podróżnicze, gdzie można znaleźć wiele przydatnych informacji i trików, dzięki którym szybko pokona się dokuczliwe zmęczenie.

Jet lag co to i jak długo trwa?

Proces adaptacji do nowej strefy czasowej zależy od kilku elementów. Wielu specjalistów uważa, że proces adaptacji powinien trwać tyle dni, ile w rzeczywistości zmieniło się stref czasowych. Aby przyśpieszyć proces adaptacji warto jak najwięcej wolnego czasu przebywać na świeżym powietrzu. Światło dzienne sprawia, że nasz organizm zdecydowanie szybciej przystosuje się do zupełnie nowego otoczenia. Satysfakcjonujące efekty przynoszą terapie sztucznym światłem.

Skąd się bierze jet lag?

Daleka i wyczerpująca podróż powoduje mniejsze lub większe zaburzenia naszego zegara biologicznego. Przy nagłej zmianie kilku stref czasowych całkowicie zakłócony jest rytm spania i czuwania. Każdy człowiek posiada własny rytm wydzielania hormonów, które mają bezpośredni wpływ na funkcjonowanie organizmu. Głównymi objawami oprócz zmęczenia, jest ból głowy i brak apetytu. Jet lag co to dokładnie wytłumaczy nam również lekarz. Gdy pojawia się złe samopoczucie, zaburzenie snu i dezorientacja wiele osób poszukuje pomocy właśnie u doświadczonego lekarza.

Kierunek podróży ma znaczenie

Jeżeli już wiemy jet lag co to jest, to warto odpowiednio przygotować się do podróży. Dzięki kilku prostym trikom można zniwelować negatywne dolegliwości. Osoby, które lecą samolotem na zachód powinny zrezygnować ze snu w czasie lotu. Jeżeli istnieje taka możliwość to warto wybrać loty około południa. Ważne jest również to, aby systematycznie pić dużą ilość wody i postawić na potrawy bogate w białko. Jeżeli podróżujemy na wschód to należy przespać cały lot. W czasie lotu najlepiej sprawdzą się potrawy bogate w węglowodany. Mowa tutaj przede wszystkim o makaronach, owocach i ryżach. Zrezygnować należy również z kawy i mocnych herbat.