netholiday.pl

Portal turystyczny

Jak wybrać buty trekkingowe
Porady

Jak wybrać buty trekkingowe?

Każdy podróżnik doskonale wie, że zanim wybierze się np. na górski szlak, musi zgromadzić odpowiednie wyposażenie. Pośród takich elementów, jak śpiwór, karimata, czy też plecak, szczególnie dużej uwadze trzeba poddać to, jakie się będzie miało buty trekkingowe. Dlaczego są one tak ważne, a także jak się je powinno wybierać?

Dlaczego warto mieć dobre buty trekkingowe?

Zanim przejdzie się do tego, jak wybrać odpowiednie buty trekkingowe, najpierw warto się dowiedzieć, z jakiego powodu ich posiadanie jest tak ważne. Jakie są najważniejsze zalety takiego obuwia?

Podstawową zaletą butów trekkingowych jest oczywiście to, że zapewniają one doskonałą przyczepność na nierównym, sypkim i często bardzo śliskim podłożu. Bez niech przemierzanie wielu górskich odcinków byłoby zwyczajnie niemożliwe.
Innego typu bardzo ważną zaletą jest fakt, że ich odpowiednia konstrukcja zapobiega powstawaniu różnego rodzaju urazów stopy. Przykładowo znacznie zmniejsza ona ryzyko zwichnięcia kostki, ponieważ zapewnia jej właściwe podparcie.

Jak wybrać obuwie trekkingowe?

Jak więc widać, buty tego typu są naprawdę bardzo ważne i zwyczajnie nie powinno się wyruszać na wyprawę bez ich posiadania. Jak się jednak powinno je wybierać i na co zwracać przede wszystkim uwagę?

Kluczową sprawą w przypadku wybierania takiego rodzaju butów, jest to, jak będzie zbudowana ich podeszwa. Powinna być ona bardzo terenowa, czyli wyposażona w agresywny bieżnik, który będzie zapewniał dostatecznie dużą przyczepność.
Nie bez znaczenia jest także to, z jakiego materiału takie buty będą zrobione. Muszą być one przede wszystkim wytrzymałe, aby nie było ryzyka, że w trakcie marszu się zniszczą. Oprócz tego muszą one być także wodoodporne, aby w czasie intensywnego deszczu nie doszło do zamoczenia stopy.
Nie można również zapominać o tym, że takie buty powinny być wyposażone w specjalne membrany, które będą pozwalały skórze stopy w nich oddychać. Właściwa przewiewność, czyli wymiana powietrza, będzie wpływała na komfort stopy, lecz także jej znacznie mniejsze zmęczenie.

Czy marka ma znaczenie?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy podczas wybierania butów trekkingowych warto skupiać się na konkretnych markach, czy też kierować się jedynie powyższymi funkcjami. Czy powinno się więc dopłacić np. do butów konkretnego producenta?

Jak się okazuje, jest to bardzo dobry pomysł, ponieważ buty takich renomowanych marek jak np. KEEN zapewniają o wiele lepszą jakość wykonania danego obuwia, a także pewność, że faktycznie spełniać będą wszystkie ich funkcje. Jest to producent, którego można polecić nie tylko początkującym, lecz również i nieco już bardziej zaawansowanym podróżnikom.