netholiday.pl

Portal turystyczny

Porady

Co zwiedzić w Budapeszcie, jednej z najpiękniejszych europejskich stolic?

Stolica Węgier jest jednym z najpiękniejszych miast świata. Każdy kto się tam wybierze, z pewnością podzieli ten pogląd. Do tego miasta po prostu chce się wracać. Fantastyczna atmosfera oraz mieszanka ścierającego się wschodu z zachodem zachwyca i urzeka. Jest to miasto pełne atrakcji i zabytków, dlatego nie sposób się w nim nudzić, a niezależnie od preferencji, każdy znajdzie coś dla siebie. Jest to miasto tak piękne i bogate w atrakcje, że właściwie nie sposób opisać wszystkich wartych uwagi miejsc. Warto jednak rozeznać się w najpopularniejszych zabytkach, aby wiedzieć co zwiedzić w Budapeszcie. A na koniec… może zerknąć na garść informacji o mniej popularnych, a równie wartych uwagi atrakcjach?

Budynek parlamentu

Országgyűlés, czyli jednoizbowy parlament Węgier. Przepiękny budynek, który jest powszechnie rozpoznawalnym symbolem Węgier. Został stworzony po połączeniu trzech miast, które dały zalążek współczesnemu Budapesztowi. Parlament jest udostępniony dla zwiedzających, a wnętrza są równie piękne i interesujące co okazała bryła budynku dumnie umiejscowiona bezpośrednio nad Dunajem.
W jej wnętrzach można obejrzeć najświętszą relikwię Węgier: koronę św. Stefana.

Góra Gellerta

Ponoć tutaj poganie zamordowali biskupa Gellerta. Wzgórze o wysokości 235 metrów pozwala na podziwianie przepięknej panoramy Budapesztu. Według legend było to miejsce, które czarownice upodobały sobie na swoją siedzibę i szatańskie sabaty. Na górze Gellerta Austriacy umiejscowili cytadelę. Ze względu na specyficzny mikroklimat, wzgórze od nasłonecznionej strony, porośnięte drzewami figowymi pamiętającymi jeszcze czasy tureckie, przywodzi na myśl Maroko, a północna strona mrozi skandynawskim chłodem.

Zamek Vajdahunyad

Jest to niezwykle ciekawy budynek, gdyż jest mieszanką wielu stylów architektonicznych. Powstał z okazji obchodów 1000-lecia Węgier. Osoby zainteresowane architekturą będą miały okazję w jednym miejscu doszukiwać się elementów w stylu romańskim, gotyckim i renesansowo – barokowym.

Kościół Macieja

Budzińska Świątynia Koronacyjna należy do najważniejszych świątyń węgierskich. Jej zwyczajowa nazwa pochodzi od króla Macieja Korwina, który tutaj wziął ślub z księżniczką Beatrycze. Pomimo zniszczeń, których budowla doznała w czasie wojny, we wnętrzu wciąż można podziwiać XIX-wieczne freski.

Baszta Rybacka

Jeden z najbardziej znanych budynków Budapesztu. Oprócz podziwiania jego piękna i bajkowej architektury, możemy cieszyć się stąd widokiem na wyspę Małgorzaty oraz Górę Gellerta.

Mniej oczywiste atrakcje

Z mniej popularnych atrakcji warto wymienić kolejką dziecięcą, jaskinie Budy oraz Termy Królewskie. Nieopodal Budapesztu znajduje się również pierwsza stolica Węgier, Esztergom (pol. Ostrzyhom) w którym narodziła się dobrze nam znana św. Kinga, a której, wedle legendy, zawdzięczamy kopalnię soli w Wieliczce. Jej ślub z Bolesławem Wstydliwym zapoczątkował wieloletnią przyjaźń Polaków i Węgrów. W samym Esztergom możemy zwiedzić okazałą bazylikę położoną nad samym Dunajem. Do Esztergom z Budapesztu dostaniemy się pociągiem, a podróż nie zajmie więcej niż godzinę.

Dlaczego warto odwiedzić Budapeszt?

Jeżeli jeszcze nie przeglądacie stron prezentujących budapesztańskie hotele to należy podkreślić, że powyższy króciutki przegląd to zaledwie kropla w morzu atrakcji i pięknych miejsc, które można napotkać w stolicy Węgier. Przed wyjazdem warto wiedzieć, że język węgierski należy do grupy języków ugrofińskich i choć ze względu na ponad tysiącletnią historię tego narodu trudno nie napotkać podobieństw z językami europejskimi to należy jednak pamiętać, że ten język nie przypomina niczego znanego przeciętnemu Polakowi. Warto dlatego być uzbrojonym w smartfon z odpowiednim translatorem, gdyż porozumienie z Węgrem może czasem nie być łatwe.