netholiday.pl

Portal turystyczny

bagaż rejestrowany
Turystyka

Bagaż rejestrowany, czyli jaki? Poradnik

Osoby, które w najbliższym czasie planują lot samolotem powinny poważnie zastanowić się nad optymalnym pakowaniem swojego bagażu. Niniejszy artykuł to doskonały wybór dla osób, które chcą dowiedzieć się, czym jest bagaż rejestrowany i kiedy warto go wykupić.

Co to jest bagaż rejestrowany?

Bagaż rejestrowany najprościej rzecz mówiąc to bagaż główny (odprawiany), który jak powszechnie wiadomo przewożony jest w luku bagażowym samolotu. Bagaż rejestrowany przekazywany jest liniom lotniczym zazwyczaj podczas odprawy biletowo-bagażowej albo w specjalnym punkcie zrzutu bagażu.

Jakie wymiary może mieć bagaż rejestrowany?

Limit wagowy i ilościowy ustalany jest indywidualnie przez linie lotnicze. Aby poznać dopuszczalne limity należy sprawdzić szczegółowe informacje na stronie internetowej wybranej linii lotniczej z której usług zamierzamy skorzystać. Limity uzależnione są nie tylko od rodzaju połączenia, ale również od klasy rezerwacji i długości trasy. Jeżeli chodzi o najtańsze linie lotnicze, to limit wagowy wynosi zazwyczaj 20-32 kg.

Bagaż podręczny i rejestrowany – czym się różnią?

Główna różnica pomiędzy bagażem rejestrowanym a podręcznym polega na tym, że ten pierwszy trafia bezpośrednio do luku samolotu. Bagaż podręczny jak sama nazwa wskazuje można zabrać ze sobą na pokład. Oba rodzaje bagażu różnią się nie tylko dopuszczalną wagą i wymiarami, ale również zawartością. Z uwagi na bezpieczeństwo zarówno w bagażu podręcznym, jak i bagażu rejestrowanym nie można przewozić niektórych produktów. Nie można transportować między innymi substancji łatwopalnych, chemicznych, toksycznych i trujących. Zakazany jest także przewóz turystycznych butli gazowych. Najbardziej wartościowe przedmioty powinny być przewożone w bagażu podręcznym. Mowa tutaj między innymi o aparacie, laptopie, biżuterii, dokumentach i pieniądzach.

Ubezpieczenie bagażu

Niestety nawet na najlepszych lotniskach może dojść do zgubienia bagażu. Na szczęście w większości przypadkach dochodzi do omyłkowego wysłania bagażu na inne lotnisko, dlatego też istnieją duże szanse na odzyskanie swojego bagażu. Ciekawą propozycją może okazać się ubezpieczenie bagażu. W dużej mierze to właśnie dzięki niemu będzie można liczyć na odszkodowanie za kradzież, czy uszkodzenie transportowanego ładunku. Istnieje również możliwość wykupienia ubezpieczenia na opóźnienie bagażu. Bardzo często ubezpieczenie bagażu rejestrowanego wchodzi w skład rozszerzonej polisy turystycznej. Ubezpieczenie może okazać się bardzo pomocne zwłaszcza wtedy, gdy planujemy lot do odległego zakątka świata.