Chalkidiki, Grecja

Powiększ mapę

O regionie

Półwysep Chalcydycki leży u wybrzeży Morza Egejskiego. Dzieli się na mniejsze trzy cyple Kassandra, Sithonia i Athos, które układają się jak zęby w trójzębie Posejdona. Chalkidiki szczycą się jednymi z najpiękniejszych plaż w Grecji. Wybrzeże jest jednym z najczystszych w Europie, posiada aż 42 plaże odznaczone certyfikatem „Błękitnej Flagi”, który jest przyznawany wyjątkowym plażom za czystość i ekologię. Region Chalkidiki stanowi doskonałe połączenie świata greckiego, kolorów, zapachów, a przede wszystkim dziewiczych krajobrazów. Różnorodność potraw kulinarnych i żywych tradycji religijnych tworzą klimat, który wyróżnia ten region. Znajdziemy tu kosmopolityczne piaszczyste plaże, zaciszne zatoki oraz zatoczki. Według legend to właśnie tutaj mieszkali Tytani – rywale bogów. Historia tego miejsca sięga ok. 600 tys. lat wstecz, o czym świadczą pozostałości pierwotnego człowieka znalezione w jaskini Petralona.

Saloniki

Jedno z głównych miast Grecji kontynentalnej. Znajdują się tu liczne zabytki z czasów rzymskich, wczesnochrześcijańskich oraz tureckich. Warto zobaczyć Rotundę z przełomu III/IV wieku, Łuk Galeriusza, rzymskie forum, turecki kryty bazar oraz liczne posągi, np. Aleksandra Wielkiego.

Athos

We wschodniej części Półwyspu Chalcydyckiego znajduje się jedyne i niepowtarzalne tajemnicze państwo mnichów prawosławnych. Ponad 20 monastyrów zawieszonych jest tuż nad morzem na stromych zboczach góry Athos. Miejsce to od 1060 roku jest niedostępne dla kobiet. W chwili obecnej na półwyspie znajduje się 20 klasztorów, z których 17 jest greckich i po jednym serbskim, bułgarskim, rosyjskim. Aby móc zwiedzać klasztory wymagane jest specjalne pozwolenie. Całość wpisana jest na światową listę UNESCO.

Nea Skioni

Niewielka miejscowość turystyczna, która znana jest z małej cerkwi pod wezwaniem Wniebowzięcia Matki Boskiej, położonej nad brzegiem morza. Ze względu na cudowną ikonę, która roni łzy, gdy Grecja jest w stanie zagrożenia, miejsce to jest kultem religijnym w Grecji.

Stagira

Miejsce urodzenia jednego z największych starożytnych filozofów – Arystotelesa. Obecnie znajduje się tu Park Arystotelesa, gdzie stoi jego posąg. Miejscowość znana także z pozostałości starożytnych fortyfikacji, zbudowań agory, domów i wodociągów.

Jaskinie Petralona

Miejsce słynne na całym świecie z tego, że znaleziono tam szczątki pierwotnego człowieka sprzed 600 tys. lat. Można zobaczyć tam słynną „Czaszkę z Petrlony”, czyli wbudowany w stalagmit fragment najstarszego odnalezionego hominida Europy. Do jaskini wpływają też łodzie turystyczne, poprowadzone jest ścieżka dydaktyczna, w wielu miejscach zainscenizowano obozowiska. Na terenie jaskini znajduje się muzeum.

Arnea

Niewielkie, klimatyczne górskie miasteczko, które jest perełką architektoniczną wpisaną na światową listę dziedzictwa UNESCO. Warto poczuć klimat miejscowości, zagłębić się w uliczki i podziwiać domki w stylu macedońskim oraz charakterystyczny kościół ze szklaną podłogą.

Wymagane dokumenty

Kraj należy do Unii Europejskiej - podróżni(zarówno dorośli jak i dzieci) aby przekroczyć granicę muszą posiadać przy sobie dowód osobisty lub paszport (ważny do dnia powrotu do Polski).

Podatek turystyczny

Od dnia 01.01.2018, zgodnie z decyzją rządu greckiego, będzie pobierany podatek turystyczny. Zapłata za podatek odbywa się podczas zakwaterowania. Wysokość podatku turystycznego zależy od kategorii lokalnej hotelu/kwatery. Dla obiektów:
- 1- i 2-gwiazdkowych - ok. 0,50 EUR za pokój/noc
- 3-gwiazdkowych - ok. 1,50 EUR za pokój/noc
- 4-gwiazdkowych - ok. 3 EUR za pokój/noc
- 5-gwiazdkowych - ok. 4 EUR za pokój/noc
Miesiąc I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Temp.powietrza 9 11 14 19 24 29 31 27 21 15 15 11
Temp. wody 15 15 15 16 19 22 25 24 23 20 20 16
Średnie miesięczne temperatury wody i powietrza w stopniach Celsjusza
Zobacz zdjęcia

Góra Athos - rejs

Rejs rozpoczynamy w godzinach porannych w porcie zlokalizowanym w miejscowości Ormos Panagias na Półwyspie Chalkidiki. Będziemy żeglować w kierunku południowej części półwyspu. Następnie zobaczymy najwyższy punkt na półwyspie osiągający wysokość 2033 m n.p.m. - świętą Górę Athos. Potem kierując się na północ, płynąc wzdłuż zachodniego wybrzeża, dotrzemy do tajemniczego, cudownego państwa mnichów prawosławnych. Jest to jedyna i niepowtarzalna okazja, by zobaczyć z bliska (łodzi) odrębnej Teokratycznej Republiki Mnichów i zespołów klasztornych, szczególnie niedostępnych dla kobiet (od 1045 roku istnieje zakaz wstępu kobietom na teren republiki). Następnie przystanek w Ouranoupolis, czas wolny np. na spacer po wiosce, zakup pamiątek lub zjedzenia tradycyjnego posiłku w lokalnej tawernie. Powrót w godzinach wieczornych do Ormos Panagias, przez ok. 1,5 h wczujemy się w klimat grecki - w programie pokaz tradycyjnego tańca oraz muzyki greckiej.
Cena ok. 50 EUR/os.

Zobacz zdjęcia

Meteory

Klasztory w Meteorach to jedno z najbardziej mistycznych i niepowtarzalnych miejsc w Grecji. Do miejscowości Kalambaka, położonej u stóp Meteorów wyruszamy wczesnym rankiem z krótkim postojem w dolinie Tembi, będącej jednym z najważniejszych miejsc kultu greko-katolickiego. Stąd wjedziemy krętymi serpentynami do “kamiennego lasu”, gdzie czekają na nas jedyne w swoim rodzaju góry - skały, na których znajdują się klasztory „zawieszone między niebem, a ziemią”. W sumie wybudowano 24 klasztory (każdy na innej skale). Do dnia dzisiejszego przetrwało tylko sześć klasztorów - cztery męskie i dwa żeńskie, z których zwiedzimy dwa, a w nich przepiękne ikony, stare rękopisy, fantastyczne freski. W Kalambace odwiedzimy wytwórnię ikon, będzie można zobaczyć jak się pisze ikony, możliwość zakupu ikon. Zespół klasztorów wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.
Cena ok. 55 EUR/os. (cena nie zawiera biletów wstępu)

Zobacz zdjęcia

Park wodny

Wspaniała przygoda przede wszystkim dla najmłodszych, ale ci starsi wcale nie będą się nudzić! Jeden z największych parków wodnych w Europie. Wiele atrakcji w postaci zjeżdżalni, basenów, mini basenów, sztucznych fal oraz domków chroniących przed słońcem. W tym wodnym raju można grać w grę jaką sobie wymarzymy, hamować Cię może jedynie Twoja wyobraźnia. Na terenie parku wodnego znajdują się bary oraz restauracje. Bilet wstępu kosztuje ok. 15 EUR/osoba dorosła, ok. 10 EUR/dziecko.
Cena ok. 40 EUR/os., dzieci ok. 20 EUR/os.

Zobacz zdjęcia

Saloniki

Całodniowa wycieczka do drugiego co do wielkości miasta w Grecji. W programie wycieczki zwiedzanie miasta oraz czas wolny. W Salonikach przejdziemy się wokół murów miejskich oraz cytadeli, skąd rozpościera się wspaniały widok na miasto. Następnie udamy się do kościoła św. Dimitrosa, przejdziemy przez słynny Łuk Galeriusza, kontynuując zwiedzanie do symbolu miasta - Białej Wieży. Czas wolny np. na zakup pamiątek, spacer po mieście, bądź wizytę w Muzeum Archeologicznym.
Cena ok. 40 EUR/os.

Net Holiday Sp z o.o nie jest organizatorem wycieczek fakultatywnych. Wycieczki są realizowane przez lokalnych kontrahentów na warunkach przez nich określonych z którymi Net Holiday Sp z o.o. nie nawiązał stosunków prawnych i którzy nie są jego podwykonawcami. Wycieczki fakultatywne nie stanowią oferty Net Holiday Sp z o.o., a udział w nich jest dobrowolny.